Skip to main content

Koszyk

Czym jest zawieszenie adaptacyjne?

By 11 grudnia 2023Blog

zawieszenie adaptacyjne Zawieszenie adaptacyjne to określenie, które może służyć do opisu kilku różnych rozwiązań. Najczęściej jednak chodzi o amortyzację, której ustawienie jest na bieżąco dopasowywane do zmieniającej się sytuacji drogowej i stylu jazdy kierowcy.

Czym dokładnie jest zwieszenie adaptacyjne? Jakie niesie korzyści? Czy jest rozwiązaniem, którego potrzebujesz w swoich pojazdach flotowych?

Zawieszenie adaptacyjne

Zawieszenie adaptacyjne stanowi istotny krok w rozwoju technologii motoryzacyjnych, zapewniając nie tylko większy komfort, ale też poprawiając bezpieczeństwo i ogólną wydajność pojazdów. Ten rodzaj zawieszenia łączy dorobek inżynierii mechanicznej i elektroniki. Jego kluczowym zadaniem jest dynamiczne dostosowywanie charakterystyki amortyzacji do zmieniających się warunków drogowych, stylu jazdy i preferencji kierowcy.

Z czego składa się zawieszenie adaptacyjne?

Dynamiczna zmiana charakterystyki zwieszenia stanowi efekt współpracy komponentów, z których składa się system zawieszenia adaptacyjnego. To przede wszystkim amortyzatory adaptacyjne, czujniki oraz moduł sterujący.

Amortyzatory adaptacyjne

Serce systemu stanowią inteligentne amortyzatory, które mogą zmieniać swoje właściwości tłumienia. W zależności od modelu i producenta, mogą to być amortyzatory z regulowanym hydraulicznym systemem tłumienia, pneumatyczne, czy magnetyczne.

Czujniki i sensoryka

Zawieszenie adaptacyjne wykorzystuje szereg czujników do ciągłego monitorowania warunków jazdy. Czujniki te mierzą takie parametry jak prędkość, przyspieszenie, kąt skrętu kierownicy, siłę hamowania, a nawet przemieszczenie masy pojazdu.

Elektroniczny moduł sterujący

Elektroniczny moduł sterujący odpowiada za analizę danych z czujników i na ich podstawie dostosowuje charakterystykę pracy amortyzatorów. Moduł ten działa w czasie rzeczywistym, co pozwala na błyskawiczne reagowanie na zmieniające się warunki i dostosowanie amortyzacji do rzeczywistych potrzeb.

Jak działa zawieszenie adaptacyjne?

Jak już zostało powiedziane, zawieszenie adaptacyjne odpowiada za dostosowywanie charakterystyki amortyzacji do zmieniających się warunków drogowych, stylu jazdy i preferencji kierowcy. W praktyce przekłada się to na ciągłe monitorowanie wybranych parametrów jazy oraz warunków drogowych i regulowanie amortyzacji adekwatnie do zebranych danych. Może to oznaczać zwiększenie sztywności dla poprawy stabilności i kontroli przy szybszej jeździe lub zwiększenie miękkości amortyzacji dla lepszego komfortu na nierównych nawierzchniach.

Co ważne, zawieszenie adaptacyjne nie narzuca kierowcy trybu jazdy. Wiele systemów tego typu oferuje możliwość wyboru między różnymi trybami jazdy (np. komfort, sport), co przekłada się na swobodę dostosowania charakterystyki zawieszenia do indywidualnych preferencji. Jednak w przypadku pojazdów dostawczych rekomendowane jest podążanie za wskazaniami systemu, ponieważ wpływa to korzystnie na parametry jazdy, w szczególności na bezpieczeństwo realizowanych usług transportowych.

 

Zachęcamy do przeczytania również artykułu: Jak działa zawieszenie pneumatyczne?

Leave a Reply