Skip to main content

Koszyk

Miękka jazda bez wstrząsów i hałasu – brzmi jak opis podróży samochodem osobowym? Tymczasem może to być także standardem w przypadku poruszania się autem dostawczym. Zapomnij o „rozklekotanych” elementach czy szuraniu podłożem o wyboje, kiedy pojazd jest maksymalnie dociążony. Dzięki zawieszeniu pneumatycznemu zdecydowanie poprawia się komfort jazdy kierowcy. Pozytywny jest także wpływ tego typu amortyzacji na podwozie.

Zawieszenie pneumatyczne – sposób działania

Zawieszenie pneumatyczne, czyli inaczej poduszka, działa jak amortyzator. Łagodzi efekty wstrząsów, które powodują dyskomfort kierowcy oraz zagrażają przewożonym ładunkom. Nie da się ukryć, że poruszanie się po nierównych polskich szosach nie jest obojętne także dla samego pojazdu. Szczególnie, kiedy auto dostawcze jest dociążone, w niektórych miejscach może dochodzić nawet do obcierania podwozia.

Inną kwestią są powstające w ten sposób zabrudzenia. Gromadzący się kurz, smary, ale też sól używana do odśnieżania zimą, odciskają trwały ślad na jego powierzchni. Z czasem skutkuje to pojawianiem się i rozwijaniem ognisk korozji. Długofalowo zniszczenia mogą być jeszcze bardziej dotkliwe. Dlatego lepiej zawczasu zastanowić się, w jaki sposób można im skutecznie zapobiec.

Doposażenie samochodu w zawieszenie pneumatyczne

Samochody dostawcze nie mają w standardzie zawieszenia pneumatycznego. Jednak wielu kierowców chętnie doposaża swoje pojazdy w tzw. poduszki, które odczuwalnie poprawiają komfort jazdy. Dlaczego warto w nie zainwestować? Ponieważ:

  • poprawiają parametry trakcyjne,
  • zwiększają komfort i bezpieczeństwo jazdy,
  • są sprawne i niezawodne.

Dobra wiadomość jest taka, że montaż części jest możliwy w dowolnej chwili i nie jest zbyt skomplikowany. Pozwala to na szybką modernizację pojazdu. Dodatkowo nie jest to wydatek zbyt obciążający. W zależności od tego, jakim samochodem jeździsz i jaki model zawieszenia pneumatycznego wybierzesz, zapłacisz za nie około 3 tysięcy złotych.

Same części możesz zamówić bezpośrednio u dealera lub w sklepie internetowym, co jest gwarancją oszczędności nie tylko pieniędzy, ale też czasu. Podczas zakupu możesz wybrać, jaki model podzespołu Cię interesuje. Musisz też wskazać model i markę pojazdu oraz rok jego produkcji. Inne poduszki pneumatyczne są kompatybilne z autami Iveco Daily, inne pasują do Citroena Jumper, Forda Transita czy Fiata Ducato. Jeśli nie jesteś pewien, co wybrać, poproś o konsultację doradcę, który wyjaśni różnice w zawieszeniach i przybliży ich parametry techniczne. Montaż powierz mechanikowi.