Skip to main content

Koszyk

Dla prawidłowej pracy poduszek pneumatycznych istotne jest odpowiednia konfiguracja ustawień. Jednym z bardziej znaczących parametrów jest ciśnienie, które zależy od tego, czy samochód jest załadowany i cięższy, czy pusty i waży mniej. Zasadniczo do aut dostawczych i innych pojazdów z tej grupy (busów, autobusów, aut ciężarowych) przyjmuje się optymalną wartość w granicach od 5 do 7 barów.

Jakie ciśnienie w poduszkach pneumatycznych? Wysokość ciśnienia – od czego zależy?

Wspomniana wyżej wartość od 5 do 7 barów odnosi się do samochodów dostawczych i busów, które nie są załadowane. W przypadku dociążenia o średniej masie zaleca się zmniejszenie ciśnienia nawet dwukrotnie. Jednak takie rekomendacje odnoszą się do aut dostawczych. W przypadku pojazdów osobowych, różnice w dociążeniu nie są aż tak duże, aby trzeba było każdorazowo regulować ciśnienie w poduszkach pneumatycznych.

Różnice w ładowności – auta osobowe i dostawcze

Wartości ciśnienia dla aut osobowych i dostawczych jest zbliżona. Wynika to z faktu, że za wysoką ładownością poduszek pneumatycznych stoi jej średnica, a nie wysokie ciśnienie.

Ważne jest utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w zawieszeniu pneumatycznym, szczególnie busów i aut dostawczych. Zbyt wysokie ciśnienie mogłoby prowadzić nawet do ich uszkodzenia mechanicznego, a zbyt niskie powodować pogorszenie komfortu jazdy. Dla bezpieczeństwa kierowcy, innych uczestników ruchu drogowego oraz samego ładunku warto pilnować ciśnienia w poduszkach pneumatycznych. W razie wątpliwości można odwiedzić profesjonalny warsztat samochodowy.