Systemy zawieszenia samopoziomujące

Samopoziomujące systemy zawieszenia służą utrzymaniu stałej wysokości nadwozia, niezależnie od obciążenia pojazdu. To rozwiązanie, na wdrożeniu którego w sposób szczególny zyskują kierowcy pojazdów dostawczych. Utrzymanie stałej wysokości nadwozia wpływa bowiem korzystnie zarówno na komfort, jak i bezpieczeństwo jazdy.

Ze względu na liczne zalety i korzyści system poziomowania zawieszenia znajduje zastosowanie zarówno w pojazdach realizujących usługi transportowe i przewozowe, jak i w pojazdach firmowych, które wykorzystuje się do przewozu pracowników, materiałów, maszyn i urządzeń. Czy sprawdzi się także w Twojej firmie? Zachęcamy do szczegółowego zapoznania się ze specyfiką działania zawieszenia samopoziomującego i korzyściami związanymi z jego wdrożeniem. W razie pytań lub wątpliwości pozostajemy do dyspozycji.

Jak działa zawieszenie samopoziomujące?

Systemy zawieszenia samopoziomujące są projektowane tak, aby utrzymywały stałą wysokość pojazdu niezależnie od obciążenia i warunków drogowych. Ich celem jest zapewnienie optymalnego komfortu jazdy, stabilności oraz bezpieczeństwa. System poziomowania zawieszenia automatycznie dostosowuje wysokość pojazdu, kompensując tym samym zmiany w obciążeniu.

Działanie systemu poziomowania zawieszenia

Działanie systemu poziomowania zawieszenia obejmuje kilka aspektów, takich jak:

  • Detekcja obciążenia
    System używa czujników do monitorowania ciężaru pojazdu i rozkładu obciążenia. Może to obejmować pasażerów, bagaż, a nawet zmiany w rozkładzie ciężaru podczas przyspieszania, hamowania lub skręcania.
  • Regulacja wysokości
    Na podstawie danych z czujników, system dostosowuje zawieszenie, aby utrzymać pojazd na stałej wysokości. W pojazdach z samopoziomującym się zawieszeniem pneumatycznym, system może dodawać lub uwalniać powietrze z poduszek powietrznych, aby dostosować wysokość pojazdu.
  • Odpowiedź na warunki jazdy
    W zależności od warunków jazdy, system może obniżyć pojazd, aby poprawić aerodynamikę i wydajność paliwową przy wyższych prędkościach, lub podnieść pojazd dla zwiększenia prześwitu przy jeździe w trudniejszym terenie.

Zalety samopoziomującego zawieszenia

Systemy zawieszenia samopoziomujące oferują szereg korzyści, które w sposób bezpośredni odczuwa kierowca pojazdu, a pośredni Twoi Klienci i firma. Do podstawowych korzyści związanych ze zmianą tradycyjnego zawieszenia na system samopoziomujący zaliczyć można m.in.:

  • poprawę komfortu jazdy – utrzymanie stałej wysokości pojazdu redukuje wstrząsy i drgania, zapewniając płynniejszą jazdę oraz bardziej komfortowe warunki do przewozu delikatnych ładunków (kruchych przedmiotów, czułych maszyn i urządzeń),
  • zwiększenie bezpieczeństwa jazdy – stabilne zawieszenie przyczynia się do lepszej kontroli nad pojazdem, zwłaszcza przy wyższych prędkościach lub w trudnych warunkach drogowych, dzięki czemu kierowcy unikają różnego rodzaju awarii oraz wypadków,
  • potencjalnie lepszą efektywność paliwową – praca zawieszenia ma bezpośredni wpływ na aerodynamikę pojazdu, co przy jeździe z wyższymi prędkościami może prowadzić do potencjalnych oszczędności w kontekście zużycia paliwa,
  • wszechstronność – omawiany system może być użytkowany we wszystkich typach pojazdów, w których regularne zmiany obciążenia i warunki jazdy wymagają elastyczności i adaptacji.